Leopar Geko – Leopard Gecko

< geri dön

Leopard Gecko’ların yaşam alanları İRAN , AFGANİSTAN , PAKİSTAN ve HİNDİSTANDIR.

Neden Leopard Gecko?

1-İnsanlara kolay alışması
2-Çok fazla büyümemeleri
3-Oda sıcaklığında(25-26°C), özel aydınlatma kullanılmadan bakılabilmesi.
4-Çok büyümemeleri.
5-Büyük yaşam alanına gereksinim duymamaları.
6-Düşük maliyetlere bakılabilmesi.
7-İyi bakımda 30 seneye kadar yaşayabilmeleri.
8-İşten eve geç gelenler için.(Geceleri aktiflerdir)
9-Kolay üremeleri.
10-Doğuştan WC eğitimli olmaları.(Yanlış duymadınız!! Dışkılarını hep aynı yere yaparlar).

Evet , dünyada en fazla tercih edilen sürüngen türü olmaları için başka bir neden olabilir mi?

YAŞAM ALANI

Ayakkabı kutusu kadar bir alanda (iyi hava sirkülasyonu olan) 3 dişi 1 erkek (iki erkek ASLA aynı yerde bakılmamalı) hiçbir özel aydınlatma , UV ışını gerektirmeden yaşayabilir ! Deri değişimi için nem kabı , su kabı , içine girip saklanabilecekleri bir saklanma kabı ve özel sürüngen kumu (bebeklerde sadece kağıt havlu kullanılmalı) ve bütün herşey bukadar !!!

ISI DERECESİ

En uygun ortam ısısı 32°C olup , ısıtıcı ped ile kolayca ısıyı ayarlayabilirsiniz. MUTLAKA termometre ile takip edilmesi gerekir.Eğer gün içerisinde izlemek isterseniz düşük watt’da ampul kullanabilirsiniz(12 saat aydınlatması şartı ile).Akşamları ayışığı(moonlight) ampulü yada led şerit bant kullanabilirsiniz.Bunları bir timer yardımıyla kolayca istediğiniz saat aralığına göre ayarlayabilirsiniz.

TABAN MALZEMESİ

Gazete kağıdı , havlu kağıt , steril torf yada hiçbirşey(plastik kapta bakanlar). Erişkin boyuta ulaşana kadar sürüngen kumu KULLANMAYIN !

BESLENME

Leopard Gecko’lar ETOBUR’dur. Un kurdu , Dubia , Tartara , Morio kurdu , Çekirge , Cırcır böceği gibi yemler ile beslemeli haftada 3 gün yemleri kalsiyum tozu ile bulayıp servis etmeniz gerekir. KESİNLİKLE dışarıdan yakalanan böcekler verilmemelidir.(Bakteri kapıp hastalık kapmasına neden olabilir).

SU

Su kabı her gün değiştirilmeli ve ASLA vitamin damlası kullanılmamalıdır.

CİNSİYET

Erkeklerin gövde-kuyruk kısmı birleşiminde gözle görülür dışa çıkık nokta şeklinde pore’lar bulunur ayrıca erkeklerde kuyruk başlangıcında yumurtalıklar sağda ve solda dikey elips şeklinde gözükmekte , dişilerde gözükmemektedir.

SAĞLIK

Bir Leopard Gecko’nun sağlıklı olup olmamasını kuyruk kalınlığından kolayca anlayabilirsiniz. Bütün yağları kuyrukta depolarlar ve sağlıklı olan bir Leopard Gecko’nun kuyruğu baş parmak kalınlığında olabilir.
Leopard Gecko deri değişiminden hemen sonra ele alınıp parmak uçlarındaki deriler kontrol edilip eğer kalmışsa dikkatle soyulmalıdır. Eğer soyulmazsa tırnak düşmesi hatta parmak kopması oluşabilir.

ÇİFTLEŞME

1 erkek 4 dişi ile aynı yerde tutulup aynı anda yaşayıp , çiftleşebilir. Nem kabı içine steril torf , perlit , vb malzemeler konulup oda sıcaklığında (26°C) inkube edilir. En iyi sonuç için 1:1 ölçeğinde perlit su karışımı 29°C tavsiye ederim. 2 ay sonra yumurtalar çatlar ve yeni doğanlar ilk deri değişimine kadar yemek yemezler. İlk deri atımından sonra yavruları tek tek ayırıp (ayakkabı kutusu olabilir) mikro un kurdu gibi ufak böceklerle beslenmelidir.

5 Responses

 1. sevgi oztekin dedi ki:

  site yönetimine teşekkür ederim çoğu zaman aradığımız şeyi sitelerde bulamıyoruz oraya buraya yönlendiriyorlar sizin sitenizin içeriği güzel daha çok güncellerseniz sevinirim

  • Tuğkan Gönültaş dedi ki:

   Sevgi hanım teşekkür ederiz, forumlarımıza üye olmayı tercih ederseniz dilediğiniz bilgi paylaşımını vede bilgi erişimini sağlayabilirsiniz.

 2. bahar selim dedi ki:

  merhaba admin arama motorlarında bulamadığım içeriği burada buldum teşekkür ederim size sitenizi takip listeme aldım zaman zaman ziyaret edeceğim iyi çalışmalar.

 3. bilal dedi ki:

  bahar abla uzun ve geniz tupperda beslenebilirmii **

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.